Festiwal 2023


W dniach 23-29 września 2023 odbył się XIII Festiwal
Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych – Płock 2023

Baner z nazwą festiwalu, terminem oraz miejscem, złożony z konturów, loga stowarzyszenia, ciemnych liter na żółtym i niebieskim tle"

Spot promocyjny

Audiodeskrypcja do spotu promocyjnego

Widzowie na sali kinowej

Celem XIII edycji Festiwalu jest włączanie i równość dostępu do kultury, w którym kluczową rolę odgrywa wielozmysłowość i budzenie się potrzeb oraz motywacji w odbiorcy do spróbowania czegoś nowego. Czegoś co jest nie(w pełni) dostępne. Festiwal jest spotkaniem człowieka z drugim człowiekiem, widza z drugim widzem, odbiorcy obrazu z jego twórcą. Wzajemna wymiana doświadczeń i wykorzystanie potencjału różnorodności, uważność na drugiego człowieka. Odbiór filmu innymi zmysłami niż tylko wzrok.

Uczestnicy festiwalu zapoznają się dotykiem z drewnianymi modelami pojazdów

Festiwal jest wydarzeniem dostosowanym do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością wzroku. Jest dostępny i przyjazny dla osób, które nie widzą od urodzenia oraz dla osób, które utraciły wzrok w trakcie swojego życia. Zasiadających na widowni łączy fascynacja kulturą, miłość do kina, muzyki i literatury. Ta miłość czasami bywa nieodwzajemniona bo wiele filmów nie jest opatrzonych audiodeskrypcją. Ten brak wyklucza osoby niewidome z możliwości obcowania ze sztuką filmową. A to wielka strata.

Uczestnicy festiwalu siedzą na sali podczas dyskusji. Na środku u dołu zdjęcia - Urszula Normantowicz

Po raz czwarty w historii festiwalu przyznamy nagrodę dla twórcy za najlepszą audiodeskrypcję na Festiwalu. Przyznajemy nagrodę bo chcemy zbliżać: twórcę do odbiorcy. Odbiorcę do twórcy. To tu, w Płocku, festiwalowa publiczność potrafi docenić i nagrodzić najlepsze, nowatorskie opracowania. Oddać uznanie twórcom skryptów. Podczas XIII edycji Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, Płock 2023 przyznajemy nagrodę, której nadaliśmy zaszczytne imię. Przyznajemy nagrodę dla twórcy za najlepszą audiodeskrypcję im. Urszuli Normantowicz. Ula kochała życie, kochała sztukę, kochała film, kochała ludzi, kochała Płock, kochała festiwal. Ulu na zawsze zostaniesz w naszych sercach.

W imieniu Stowarzyszenia „De Facto” zapraszam do Płocka na
XIII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych
Renata Nych
Dyrektor Festiwalu


Współfinansujący

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Gmina i Miasto Płock
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Państwowy Instytut Sztuki Filmowej

Partnerzy

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Książnica Płocka
Mediateka eMka
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
Ośrodek MCEW Studnia
Komunikacja Miejska w Płocku
Kwiaciarnia Egzotyka
Drukarnia Mediakolor
Agencja Eventowa Recon
DMP Music TV - Drzewiecki Media Production
Belweder Group
Hotel Petropol
Fundacja Grupy PERN

Partner technologiczny

Samsung

Patronat medialny

Radio ESKA