Filmy i Spektakle

„Wszystko o mężczyznach” (spektakl)

autor: Miro Gavran
reżyseria: Krzysztof Prus
przekład: Anna Tuszyńska
premiera: 26 lutego 2021 r.
czas trwania: 90 min.

Adam, Paweł i Michał znają się od lat. Wybrali różne drogi życiowe, ale łączy ich przyjaźń. Przynajmniej do momentu, w którym się okaże, że łączy ich też pewna kobieta. Jan opiekuje się chorym ojcem i ma trudne relacje z bratem. Tomasz nigdy nie wybaczył ojcu rozpadu rodziny. Leon i Robert się kochają i są ze sobą szczęśliwi, ale w ich życie nieoczekiwania wkracza Patryk – dawna miłość jednego z nich. A Rudy przypadkowo zostaje striptizerem.

Kilka męskich charakterów, kilka męskich historii – każda pełna emocji i wzruszeń, a czasem śmiechu. Zapraszamy w podróż po męskim świecie. Powiemy wam wszystko o mężczyznach!

Tytuł jest oczywiście przewrotny. Nie można powiedzieć wszystkiego ani o kobietach, ani o mężczyznach. Raczej należy go rozumieć tak, że w tej oto sztuce wszystko, co jest na scenie, dotyczy mężczyzn – mówi Krzysztof Prus.

Plakat spektaklu - Wszystko o mężczyznach

„Nomadland”

reżyseria: Chloe Zhao
scenariusz: Chloe Zhao
gatunek: Dramat
produkcja: Niemcy / USA
premiera: 28 maja 2021 r.
czas trwania: 107 min.

Fern (Frances McDormand) pakuje swojego vana i wyrusza w drogę jako współczesna nomadka, po tym jak w wyniku recesji straciła właściwie cały swój dotychczasowy dobytek. „Nomadland”, trzeci film fabularny reżyserki Chloé Zhao, przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym amerykańskim Zachodzie. (Źródło: Filmweb)

Plakat filmu Nomadland

„Minari”

reżyseria: Lee Isaac Chung
scenariusz: Lee Isaac Chung
gatunek:Dramat
produkcja: USA
premiera: 18 czerwca 2021 r.
czas trwania: 115 min.

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami. Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.

Plakat filmu Minari

„Na rauszu”

reżyseria: Thomas Vinterberg
scenariusz: Tobias Lindholm / Thomas Vinterberg
gatunek: Dramat / Komedia
produkcja: Dania
premiera: 11 czerwca 2021 r.
czas trwania: 115 min.

Film opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi – przez cały dzień, również w pracy…

Plakat filmu Na rauszu

„Ojciec”

reżyseria: Florian Zeller
scenariusz: Florian Zeller / Christopher Hampton
gatunek: Dramat
produkcja: Wielka Brytania
premiera: 21 maja 2021 r.
czas trwania: 97 min.

To przejmujący obraz o przemijaniu i miłości. Laureatka Oscara, Olivia Colman gra Annę, która stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym (Anthony Hopkins). Anne martwi się stanem ojca, który wykazuje oznaki demencji. Anthony ma raz lepsze raz gorsze dni, potrafi kaprysić, odrzuca kolejnych opiekunów, proponowanych przez córkę. Anna widzi jak ojciec powoli gaśnie.

Plakat filmu Ojciec

„Sound of Metal”

reżyseria: Darius Marder
scenariusz: Abraham Marder / Darius Marder
gatunek: Dramat / Romans
produkcja: USA
premiera: 6 sierpnia 2019 r.
czas trwania: 120 min.

Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

Plakat filmu Sound of metal

„Obiecująca. Młoda. Kobieta.”

reżyseria: Emerald Fennell
scenariusz: Emerald Fennell
gatunek: Dramat / Kryminał
produkcja: USA / Wielka Brytania
premiera: 25 stycznia 2020 r.
czas trwania: 113 min.

Wszyscy zawsze mówili o Cassie (Carey Mulligan), że to obiecująca młoda kobieta… ale zdarzyło się coś, co brutalnie zmieniło jej przyszłość. W jej życiu nic nie jest tym, na co wygląda. Jest niezwykle bystra, kusząco przebiegła, a nocami prowadzi sekretne podwójne życie. A teraz, dzięki niespodziewanemu spotkaniu, Cassie otrzymuje szansę, by rozliczyć się z przeszłością. I na pewno tę szansę wykorzysta.

Plakat filmu Obiecująca Młoda Kobieta

„Słudzy”

reżyseria: Ivan Ostrochovský
scenariusz: Ivan Ostrochovský / Rebecca Lenkiewicz
gatunek: Dramat
produkcja: Czechy / Irlandia / Słowacja / Rumunia
premiera: 24 lutego 2020 r.
czas trwania: 80 min.

Osadzony w realiach zimnej wojny, czarny kryminał Ostrochovskiego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Fabuła skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdają sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń zostanie poddana próbie.

Plakat filmu Słudzy

„Quo Vadis, Aida?”

reżyseria: Jasmila Žbanić
scenariusz: Jasmila Žbanić
gatunek: Dramat
produkcja: Austria / Francja / Holandia / Niemcy / Norwegia / Polska / Turcja / Rumunia / Afganistan / Bośnia i Hercegowina
premiera: 3 września 2020 r.
czas trwania: 104 min.

Jasmila Žbanić pokazuje w tym poruszającym dramacie, przeboju festiwalu w Wenecji, jedną z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy – masakrę w Srebrenicy. Główną bohaterką jest tłumaczka (Jasna Duričić) – ktoś między zagubionymi stronami, starająca się scalić świat zmierzający ku zagładzie. Klasyczną, męską optykę wojny zastępuje nieoczywiste spojrzenie kobiet – głównej protagonistki oraz urodzonej w Sarajewie bośniackiej reżyserki. To film, który zostaje mocno w głowie, porusza do żywego, rozszarpuje serca widzów. Ale robi to nie na zasadzie terapii wstrząsowej, lecz subtelnie, dzięki przemyślanej konstrukcji, rewelacyjnej reżyserii (to najlepszy film Žbanić od czasu berlińskiego sukcesu Grbavicy), genialnego montażu Jarosława Kamińskiego. Nominowaną do Oscara Aidę powinno się pokazywać obowiązkowo w szkołach, także naszych, jako ostrzeżenie i humanistyczną lekcję współczesnej historii.

Plakat filmu Quo Vadis Aida

„Geniusze”

reżyseria: Thor Klein
scenariusz: Thor Klein
gatunek: Dramat / Biograficzny
produkcja: Niemcy / Polska / Wielka Brytania
premiera: 11 czerwca 2021 r.
czas trwania: 102 min.

„Geniusze” to biograficzny film o życiu wybitnego polskiego matematyka żydowskiego pochodzenia, Stanisława Ulama z Philippem Tłokińskim w roli głównej („Kurier”). Scenariusz filmu został oparty na autobiografii głównego bohatera pt. „Przygody matematyka”. Międzynarodowa koprodukcja jest poruszającą opowieścią o młodym polskim naukowcu, który radząc sobie z traumatycznym doświadczeniem wojny, stał się jednym z pionierów ery nuklearnej. Badania Stanisława Ulama umożliwiły skonstruowanie bomby wodorowej, a także pozwoliły przyspieszyć budowę pierwszego komputera. To właśnie on wraz z Johnnym von Neumannem zapoczątkował cyfrową rewolucję, w której obecnie żyjemy. „Geniusze” wykraczają poza ramy filmowej biografii utalentowanego naukowca i stają się ponadczasową opowieścią o dwuznacznej naturze postępu. Głównego bohatera poznajemy w 1941 roku w Stanach Zjednoczonych, do których wyemigrował wraz z rodziną i rozpoczął pracę naukową na jednej z amerykańskich uczelni. Jego niekonwencjonalne metody dydaktyczne przysparzają mu popularności wśród studentów, ale są również źródłem kłopotów z administracją uniwersytetu. Kontrakt Stanisława nie zostaje przedłużony, a jego opieka nad szesnastoletnim bratem Adamem (Mateusz Więcławek) staje się coraz większym wyzwaniem. Ulamom grozi deportacja do targanej wojną Europy, a powrót do Polski oznacza dla nich pewną śmierć. Z pomocą przychodzi im wówczas Johnny von Neuman (Fabian Kocięcki), Węgier, genialny matematyk i najbliższy przyjaciel Stanisława. Jego talent i umiejętności mogą bardzo przydać się amerykańskiej armii, która w tajnym ośrodku w Los Alamos prowadzi badania nad nowym rodzajem broni. Stanisław, licząc, że praca dla rządu pomoże mu ściągnąć do Ameryki rodzinę, przyjmuje propozycję i udaje się do Nowego Meksyku. Polski naukowiec staje się jedną z kluczowych postaci słynnego „projektu Manhattan”. Powołana przez prezydenta Roosevelta inicjatywa doprowadziła do skonstruowania broni nuklearnej. Polski naukowiec ma świadomość, że rezultat jego badań przyspieszy zakończenie II wojny światowej, lecz jednocześnie będzie kosztował życie tysięcy niewinnych istnień ludzkich.

Plakat filmu Geniusze

„Każdy ma swoje lato”

reżyseria: Tomasz Jurkiewicz
scenariusz: Tomasz Jurkiewicz / Piotr Janusz
gatunek: Dramat / Komedia
produkcja: Polska
premiera: 8 grudnia 2020 r.
czas trwania: 77 min.

Zbuntowana Agata przyjeżdża do małego miasteczka gotować na oazie. Zakochuje się w niej siedemnastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego chory na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek wykorzystuje chorobę dziadka, by zbliżyć się do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć nieoczekiwanie ujawnia pilnie strzeżoną przez matkę Mirka rodzinną tajemnicę.

Plakat filmu Każdy ma swoje lato

„Sweat”

reżyseria: Magnus von Horn
scenariusz: Magnus von Horn
gatunek: Dramat
produkcja: Polska
premiera: 18 czerwca 2021 r.
czas trwania: 100 min.

„Sweat” opowiada o trzech dniach z życia Sylwii Zając, influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowego świata z Instagrama. Kiedy Sylwia zdecyduje się umieścić w sieci odważne nagranie, będzie ono początkiem serii wydarzeń, które staną się próbą zarówno dla niej, jak i dla nielicznych osób, którzy znają ją bliżej. W ciągu trzech dni dziewczyna nieoczekiwanie odkryje ciemną stronę swojej popularności, a jednocześnie pozna prawdziwą bliskość.

Plakat filmu Sweat

„My dwie”

reżyseria: Filippo Meneghetti
scenariusz: Filippo Meneghetti / Malysone Bovorasmy
gatunek: Dramat / Komedia
produkcja: Belgia / Francja / Luksemburg
premiera: 7 września 2017 r.
czas trwania: 95 min.

Nina (Barbara Sukowa) i Madeleine (Martine Chevallier) są na emeryturze. Przez ostatnie kilka dekad ukrywały swoją miłość i nawet ich najbliżsi są przekonani, że są dla siebie tylko sąsiadkami. Nina uważa jednak, że w dzisiejszych czasach nikt nie będzie zwracał na nie uwagi. Namawia Madeleine, żeby wyjechały do Rzymu i zamieszkały w końcu razem. Madeleine jest skłonna powiedzieć o ich związku i planach swojej córce (Lea Drucker), jednak wypadki potoczą się w zupełnie nieprzewidziany sposób.

Plakat filmu My dwie

„Interior”

reżyseria: Marek Lechki
scenariusz: Marek Lechki
gatunek: Obyczajowy
produkcja: Polska
premiera: 16 września 2019 r.
czas trwania: 97 min.

Magda i Maciek. Dwoje trzydziestokilkulatków szukających swojego miejsca na świecie. Ona, pewna siebie kobieta, stawiająca zawodowy sukces ponad rodzinę. On, uwięziony w szponach kapitalizmu, uciekinier, który wywraca swoje życie do góry nogami. Dwoje nieznajomych, których pozornie różni wszystko. Łączy ich jednak miejsce, w którym przyszło im żyć. To Polska – dla jednych kraj wielkich możliwości, dla innych ojczyzna zatracenia. Pewnego dnia ich losy skrzyżują się i sprawią, że nic nie będzie dla nich już takie samo. Czy Magda zdoła odmienić swoje życie i uratować rodzinę? Czy Maciek znajdzie dla siebie miejsce w świecie, który chce go zniszczyć?

Plakat filmu Interior

„Niepamięć”

reżyseria: Christos Nikou
scenariusz: Christos Nikou / Stavros Raptis
gatunek: Dramat / Komedia
produkcja: Grecja / Polska / Słowenia
premiera: 25 czerwca 2021 r.
czas trwania: 90 min.

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Grecji, gdzie panuje epidemia amnezji. Aris, mieszkaniec Aten, trafia na oddział dla osób z zaburzeniami pamięci. Po dłuższym czasie spędzonym w szpitalu okazuje się, że nikt go nie szuka i nie da się ustalić jego personaliów. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. Nikt jednak nie wie, że Aris skrywa w sobie wielką tajemnicę. Pokazywana na festiwalu w Wenecji „Niepamięć” łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Jorgosa Lantimosa („Zabicie świętego jelenia”, „Faworyta”) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana („Być jak John Malkovich”, „Anomalisa”).

Plakat filmu Niepamięć