Festiwal 2024


W dniach 28 września do 4 października 2024 odbędzie się XIV Festiwal
Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych – Płock 202
4

Baner z nazwą festiwalu, terminem oraz miejscem, złożony z konturów, loga stowarzyszenia, ciemnych liter na żółtym i niebieskim tle"

Spot promocyjny

Audiodeskrypcja do spotu promocyjnego

Celem XIV edycji Festiwalu jest włączanie i równość dostępu do kultury, w którym kluczową rolę odgrywa wielozmysłowość i budzenie się potrzeb oraz motywacji w odbiorcy do spróbowania czegoś nowego. Czegoś co jest nie(w pełni) dostępne. Festiwal jest spotkaniem człowieka z drugim człowiekiem, widza z drugim widzem, odbiorcy obrazu z jego twórcą. Wzajemna wymiana doświadczeń i wykorzystanie potencjału różnorodności, uważność na drugiego człowieka. Odbiór filmu innymi zmysłami niż tylko wzrok.

Festiwal jest wydarzeniem dostosowanym do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością wzroku. Jest dostępny i przyjazny dla osób, które nie widzą od urodzenia oraz dla osób, które utraciły wzrok w trakcie swojego życia. Zasiadających na widowni łączy fascynacja kulturą, miłość do kina, muzyki i literatury. Ta miłość czasami bywa nieodwzajemniona bo wiele filmów nie jest opatrzonych audiodeskrypcją. Ten brak wyklucza osoby niewidome z możliwości obcowania ze sztuką filmową. A to wielka strata.

Po raz piąty w historii festiwalu przyznamy nagrodę dla twórcy za najlepszą audiodeskrypcję na Festiwalu. Przyznajemy nagrodę bo chcemy zbliżać: twórcę do odbiorcy. Odbiorcę do twórcy. To tu, w Płocku, festiwalowa publiczność potrafi docenić i nagrodzić najlepsze, nowatorskie opracowania. Oddać uznanie twórcom skryptów.

W imieniu Stowarzyszenia „De Facto” zapraszam do Płocka na
XIV Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych
Renata Nych
Dyrektor Festiwalu


Współfinansujący

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Gmina i Miasto Płock
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Państwowy Instytut Sztuki Filmowej

Partnerzy

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Książnica Płocka
Mediateka eMka
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
Ośrodek MCEW Studnia
Komunikacja Miejska w Płocku
Kwiaciarnia Egzotyka
Drukarnia Mediakolor
Agencja Eventowa Recon
DMP Music TV - Drzewiecki Media Production
Belweder Group
Hotel Petropol
Fundacja Grupy PERN

Partner technologiczny

Samsung

Patronat medialny

Radio ESKA