Spotkanie z książką

Książnica Płocka po raz piąty włącza się w organizację Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych i zaprasza na cykl „Książka na Festiwalu”. Tym razem uczcimy trwający właśnie Rok Tyrmanda i proponujemy spotkanie z Marcelem Woźniakiem, autorem Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć jest taka jak moje życie.

Marcel Woźniak

Leopold Tyrmand to przede wszystkim autor „Złego” i „Dziennika 1954”, ale my chcemy udowodnić, że nie można go tak szufladkować. Przypomnimy postać tego wybitnego pisarza, publicysty, bezlitosnego obserwatora relacji międzyludzkich, krytyka komunizmu i wszelkich wad ludzkich, arbitra elegancji, znawcy i popularyzatora jazzu w czasach, gdy muzyka ta uważana była za zło mogące zagrozić ładowi w państwie. Tyrmand to nie tylko kultowa powieść „Zły” i nie tylko kolorowe skarpetki, bo to tylko jeden z odcieni, które składały się na życiorys „barwnego oportunisty”. Zaproszony na Festiwal Marcel Woźniak, biograf Tyrmanda, opowie o twórczości pisarza, jego bezkompromisowości w opisywaniu innych ludzi, relacji między nimi, stosunku do władzy i konformizmu. Będzie dużo ciekawostek, nieznanych faktów, anegdot. Pokażemy Tyrmanda jako człowieka, który wyprzedził swoją epokę, odnalazłby się w dzisiejszej rzeczywistości bez problemu, bo był prawdziwym celebrytą, mistrzem autokreacji, dbającym o każdy szczegół swojego wizerunku. Od „Złego” nie uciekniemy całkowicie, bo to jedna z najlepszych polskich powieści, wzór dla wszystkich, którzy porywają się na tworzenie tzw. miejskich opowieści kryminalnych. Tak jak zaproszony gość, bowiem Marcel Woźniak jest też autorem serii powieści kryminalnych z detektywem Brodzkim w roli głównej („Mgnienie”, „Otchłań”, „Powtórka”), toczących się w Toruniu.

Realizacja wydarzenia odbywać się będzie w ramach projektu Książnicy Płockiej „Zatrzymaj się, zaczytaj się” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Książnicy Płockiej