Spotkanie z książką

Remigiusz Grzela

Po raz szósty Książnica Płocka włącza się w program Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. Tym razem zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie z Remigiuszem Grzelą, pisarzem i dramaturgiem, autorem m.in. „Marian Kociniak. Spełniony”, „Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbruck, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, „Obecność”, „Bądź moim Bogiem” i „Podwójne życie reporterki” – podwójnej biografii dwóch znamienitych reporterek – Oriany Fallaci i Teresy Torańskiej.

W czasie festiwalowego spotkania porozmawiamy przede wszystkim o „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną. Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata” oraz „Krafftównie w krainie czarów”. Remigiusz Grzela jest też autorem scenariusza, na podstawie którego powstał film o aktorce świętującej w tym roku 75 lat pracy artystycznej.

„Z kim tak ci będzie źle jak ze mną” to podwójna biografia, próba uchwycenia portretów dwóch niebanalnych postaci – popularnej aktorki okrzykniętej mianem seksbomby PRL-u i słynnego pisarza. Mówi się o nich, że „żyć bez siebie nie mogli, choć wspólne życie przypominało często burzę”. Książka Grzeli to opowieść o pięknej miłości i jej niszczycielskiej sile, o prowokowaniu wolnością i skutkach podejmowanych przez Jędrusik i Dygata wyborów.

Natomiast „Krafftówna w krainie czarów” to wywiad rzeka z jedną z najciekawszych i najbardziej aktywnych zawodowo aktorek. Barbara Krafftówna – pierwsza odtwórczyni Gombrowiczowskiej tytułowej „Iwony, księżniczki Burgunda”, słynna Honoratka z „Czterech pancernych…”, tragiczna Felicja z „Jak być kochaną”. Zagrała ponad 140 ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Nie da się jej zaszufladkować. W tym roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni świętuje jubileusz 75-lecia pracy artystycznej przy okazji promując film dokumentalny, którego jest bohaterką, w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, ze scenariuszem i rozmowami Remigiusza Grzeli.

Remigiusz Grzela
Remigiusz Grzela