Filmy i Spektakle

„Broniewski”

Autor: Radosław Paczocha
Reżyseria, kostiumy, opracowanie muzyczne: Julia Mark
Scenografia i Wideo: Tomasz Schaefer
Premiera: 19 listopada 2022
Czas trwania: 135 min (z przerwą)

Zawsze na celowniku. Zawsze z ideą społeczną na ustach. Zawsze po stronie słabszych. Wcześnie zauważył, że ze światem coś jest nie tak. W dzieciństwie spędzał czas na trzech tarasach swojego ogrodu. Janek, który pasł krowy, miał wstęp tylko na najniższy. Nie rozumiał, czemu on zdobywał wykształcenie i stawał się coraz mądrzejszy, a Janek „ocierał się o ludzi z jaką taką kulturą, i ta cała kultura skazała go, żeby był głuptasem” .Dla komunistów za mało komunistyczny. Dla patriotów za mało patriotyczny. Dla lewicowców zbyt szlachecki. Dla szlachciców zbyt proletariacki. Czy dziś nadal możemy się od niego uczyć wrażliwości społecznej? Zapraszamy na przedstawienie o człowieku. Lewicowcu z konieczności, który zawsze szedł prosto, choć naokoło wszystko płonęło.

Obsada:
Aleksander Maciejczyk – Władysław Broniewski
Dorota Cempura – Janina, Wanda, Ola Wat, Pipcia
Paula Stępczyńska (gościnnie) – Maria, Anka, Powstaniec z 2000 roku.
Jakub Matwiejczyk – Funkcjonarusz I, Strażnik, Tuwim, Historyk Sztuki z Leningradu, Sliedowatiel, Kelner, Mandalian, Hłasko, Dobrowolski.

Plakat spektaklu - Broniewski

„Głos”

reżyseria: Dominika Montean-Pańków
scenariusz: Dominika Montean-Pańków
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Polska
premiera: 16 czerwca 2023
czas trwania: 73 min

Czternastu mężczyzn wstępuje do nowicjatu Zakonu Jezuitów. Są tam odcięci od świata przez dwa lata. To przysłowiowa pustynia, są bez pieniędzy, telefonów, dostępu do Internetu, kontaktów ze znajomymi, poddawani różnym próbom. Przez ten czas muszą zmierzyć się z decyzją czy życie zakonne jest na pewno wyborem dla nich. I zostać na całe życie albo odejść. „Jak będziesz siedział w budzie, to będziesz widział owoce w codzienności.” – mówi do nowicjuszy ich przełożony. Doskonałe zdjęcia pustyni Wojciecha Staronia zakreślają symboliczny horyzont doświadczeń nowicjuszy, a refleksyjna muzyka Adama Bałdycha podkreśla medytacyjny rytm filmu.

Plakat filmu - Głos

„Duchy Inisherin”

reżyseria: Martin McDonagh
scenariusz: Martin McDonagh
gatunek: Dramat/Komedia
produkcja: Irlandia, USA, Wielka Brytania
premiera: 20 stycznia 2023
czas trwania: 114 min.

Opowieść o losach dwójki przyjaciół, którzy znają się od kołyski: Pádraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Pádraic za wszelką cenę próbuje zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhán (Kerry Condon) i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik (Barry Keoghan). Niestety, wszelkie wysiłki Pádraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie będzie już odwrotu…

Plakat filmu - Duchy Inisherin

„Liczba doskonała”

reżyseria: Krzysztof Zanussi
scenariusz: Krzysztof Zanussi
gatunek: Dramat
produkcja: Polska, Włochy, Izrael
premiera: 14 kwietnia 2023
czas trwania: 87 min.

Głównym bohaterem „Liczby doskonałej” jest młody matematyk Dawid (Jan Marczewski), który podporządkował całe życie badaniom nad liczbami pierwszymi. Poznanie dalekiego kuzyna, Joachima (w tej roli Andrzej Seweryn), sprawia, że mężczyzna zaczyna stopniowo przewartościowywać swoje priorytety. Joachim jest człowiekiem sukcesu, który zawodowo osiągnął praktycznie wszystko i ostatnie lata życia postanowił spędzić w ojczystej Polsce. To spotkanie będzie miało na nich ogromny wpływ i sprowokuje długą dyskusję nad nieodgadnionym porządkiem świata, sensem życia i jego przemijania.

Plakat filmu - Liczba doskonała

„Aftersun”

reżyseria: Charlotte Wells
scenariusz: Charlotte Wells
gatunek: Dramat/Komedia
produkcja: Wielka Brytania/USA
premiera: 3 lutego 2023
czas trwania: 98 min

Jedenastoletnia Sophie spędza wraz z rozwiedzionym ojcem, Callumem, wakacje w średniej klasy tureckim kurorcie. Po latach wraca do utrwalonych na polaroidach i kasecie VHS wspomnień, w których radość spleciona jest nierozłącznie z melancholią. Charlotte Wells budując relację córki i ojca sięgnęła głęboko do własnych doświadczeń. Jej fabularny debiut, pomysłowo i w wyrafinowany sposób poprowadzona opowieść jest nasycona wrażliwością i wyczuciem rytmu, światła i kadru.

Plakat filmu - Aftersun

„24 godziny”

reżyseria: Juan Diego Botto
scenariusz: Juan Diego Botto
gatunek: Thriller
produkcja: Hiszpania
premiera: 2 czerwca 2023
czas trwania: 105 min.

Splecione ze sobą losy trzech postaci opowiedziane w ciągu 24 godzin mogących na zawsze zmienić ich życie. Przejmująca opowieść o tym, jak kryzys ekonomiczny wpływa na relacje międzyludzkie oraz o sile przyjaźni i solidarności, które mogą przeprowadzić ludzi przez najtrudniejsze momenty życia.

Plakat filmu - 24 godziny

„Skołowani”

reżyseria: Jan Macierewicz
scenariusz: Agata K. Koschmieder
gatunek: Komedia/Romans
produkcja: Polska
premiera: 10 kwietnia 2023
czas trwania: 107 min.

Maks to niepoprawny kobieciarz, a zarazem notoryczny kłamca. Gdy Anna, młoda i atrakcyjna kobieta, bierze go za niepełnosprawnego, Maks brnie w kłamstwo, licząc na kolejny łatwy podryw. Anna ma jednak inny plan – przedstawia go swojej starszej siostrze, Julii, która porusza się na wózku. Niespodziewanie, cynicznie nastawionego do świata Maksa i pełną energii Julię zaczyna łączyć coś więcej, ale… kłamstwo jako fundament relacji? Czy ta miłość ma szansę?

Plakat filmu - Skołowani

„Zmruż oczy”

reżyseria: Andrzej Jakimowicz
scenariusz: Andrzej Jakimowicz
gatunek: Dramat/Komedia
produkcja: Polska
premiera: 24 października 2003
czas trwania: 88 min.

Dziewięcioletnia „Mała” (Aleksandra Prószyńska) sprawia wiele kłopotów wychowawczych. Jej bogaci rodzice zaspokajają wszelkie potrzeby materialne dziewczynki lecz nie są jednak w stanie jej zrozumieć. Dziecko kłamie, kradnie i ma problemy w szkole. Pewnego dnia „Mała” ucieka z domu i trafia do swojego byłego nauczyciela, a obecnie stróża opuszczonych budynków dawnego PGR-u Jaśka (Zbigniew Zamachowski). Dziewczynka szybko zaprzyjaźnia się z uważanym za dziwaka mężczyzną. Nawet przyjazd rodziców nie jest w stanie namówić jej do powrotu. Kilka tygodni z Jaśkiem sprawia, że „Mała” dojrzewa i jest w stanie decydować o swojej przyszłości.

Plakat filmu - Zmruż oczy

„Moje stare”

reżyseria: Natalia Przymies
scenariusz: Natasza Parzymies, Alicja Sokół
gatunek: Dramat/ Krótkometrażowy
produkcja: Polska
premiera: 1kwietnia 2023
czas trwania: 25 min

Po 50 latach Zofia (Dorota Stalińska) i Ania (Dorota Pomykała) postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie. Jest coś uniwersalnego w nostalgii, z jaką myślimy o naszej młodości, w strachu, który czujemy przed chorobą, w niezwykłej miłości, która spotyka zwykłych ludzi. Ten film to właściwie bardzo prosta, a przez to przyjemna opowieść.

Plakat filmu - Moje stare

„Słoń”

reżyseria: Kamil Krawczycki
scenariusz: Kamil Krawczycki
gatunek: Melodramat
produkcja: Polska
premiera: 18 listopada 2022
czas trwania: 88 min.

Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.

Plakat filmu- Słoń

„Turkusowa suknia”

reżyseria: Maryam Touzani
scenariusz: Maryam Touzani
gatunek: Melodramat
produkcja: Francja, Maroko, Belgia, Dania
premiera: 22 września 2023
czas trwania: 124 min.

Halim jest krawcem zajmującym się szyciem tradycyjnych marokańskich kaftanów, których stworzenie wymaga niezwykłej pieczołowitości, wyczucia piękna, umiejętności i czasu. Wraz z żoną Miną prowadzą swój zakład i wiodą spokojne, pozornie szczęśliwe życie. Oboje jednak starają się odrzucić prawdę i żyć jak do tej pory. A prawda jest taka, że Halim jest gejem, a Mina powoli umiera na nowotwór. Sytuacja zmienia się wraz z pojawieniem się Youssefa, praktykanta, którego zatrudniają i którego zaczyna łączyć z Halimem coraz silniejsza więź uczuciowa.

Plakat filmu - Turkusowa suknia

„Tar”

reżyseria: Todd Field
scenariusz: Todd Field
gatunek: Dramat/Muzyczny
produkcja: USA
premiera : 24 lutego 2022
czas trwania: 158 min

Utalentowana dyrygentka Lydia Tár (Cate Blanchett) ugruntowała swoją pozycję w zdominowanym przez mężczyzn świecie muzyki klasycznej. Kiedy przybywa do Berlina jako pierwsza kobieta powołana do dyrygowania dużą niemiecką orkiestrą, jest u szczytu kariery. Pomiędzy zobowiązaniami a koncertami po obu stronach Atlantyku przygotowuje się do długo wyczekiwanego nagrania V Symfonii Mahlera. Lydia jest również współzałożycielką programu mentorskiego dla młodych dyrygentek oraz przygotowuje się do premiery książki. Nagle na tę charyzmatyczną postać pada cień – dawne decyzje i wpływ, jaki wywarły one na młodą kompozytorkę, powracają, a Tár ryzykuje, że ponownie padnie ofiarą tych samych obsesji. Jednocześnie jej kariera i życie prywatne zaczynają się komplikować w momencie, gdy Lydia zostaje oskarżona o niewłaściwe zachowanie.

Plakat filmu - Tar

„Masz ci los”

reżyseria: Mateusz Głowacki
scenariusz: Mateusz Głowacki, Łukasz Światowiec
gatunek: Komedia
produkcja: Polska
premiera: 3 lutego 2023
czas trwania 83 min.

Rodzina przyjeżdża na pogrzeb ukochanego dziadka. Podczas stypy okazuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi grał przez całe życie, a zwycięski kupon… został pochowany wraz z nim.

Plakat filmu - Masz ci los

„Paryż – 13 dzielnica”

reżyseria: Jacques Audiard
scenariusz: Jacques Audiard, Léa Mysius
gatunek: Melodramat
produkcja: Francja
premiera: 24 czerwca 2022
czas trwania: 105 min.

Akcja „Paryża, 13. dzielnicy” rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia i ciała bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u. Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę, która ma obsesję na punkcie Amber, tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce.

Plakat filmu - Paryż - 13 dzielnica

„Filip”

reżyseria: Michał Kwieciński
scenariusz: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz
gatunek: Dramat/Wojenny
produkcja: Polska
premiera: 3 marca 2023
czas trwania: 125 min.

OpisRok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

Plakat filmu - Filip