Spotkania
Agnieszka Zwiefka
Reżyserka filmów dokumentalnych. Absolwentka międzynarodowych programów szkoleniowych ESoDoc, DOK.Incubator, ScripTeast czy Berlinale Talents. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej, EWA European Women’s Audiovisual Network i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. To wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych, laureatka Srebrnego Rogu na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Big Golden Nanook na Flahertiana Festival, Urania Award na LET’S CEE Festival, Zoom Award na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty i wielu innych. Jej ostatni film (2024) „Drzewa milczą”
Spotkanie : 30 września, godz.11.00, eMka.
Filip Pławiak
Aktor. Urodził się 26 września 1989 w Nowym Sączu. Dzieciństwo spędził w Witowicach Górnych. Maturę zdał w II LO w Nowym Sączu. W trakcie nauki w liceum szlifował swój talent aktorski w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Wyższą Szkołę Filmową i Teatralną w Łodzi ukończył w 2012. Na 32. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych i Teatralnych w Moskwie jego przedstawienie dyplomowe zdobyło nagrodę specjalną. Jest związany z Teatrem na Woli. Występuje w teatrze i filmach.
Spotkanie : 1 października, godz.11.00, eMka.
Michał A. Zieliński
scenarzysta. Jak sam o sobie mówi- 20 lat robiłem w mediach, dziennikarstwie i okolicach. Moje życie zawodowe to pisanie. Tak się składa, że czytałem kiedyś biografię Kościuszki i byłem pod wrażeniem: tu podróż, tu bitwa, co chwila coś niesamowitego. I jak się okazało, prawie nie ma o tym filmów. Zacząłem pisać wielki serial, ze scenami balistycznymi, coś, co kosztowałoby pewnie ze 100 mln dolarów. Autor scenariusza do filmu „Kos” Pawła Maślony. Obecnie pracuje nas scenariuszem do „Morfiny” Twardocha.
Spotkanie : 1 października, godz.19:10, Studnia.
Beata Pisula
producentka filmową i telewizyjna, prowadzi butikową firmę producencką K&K Film Selekt. Zadebiutowała filmem który powstał w koprodukcji amerykańsko-polskiej pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reż. John Kent Harrison, film ten nie tylko zdobył nagrodę Primetime Emmy, ale również otrzymał nominacje do tak prestiżowych nagród jak Złote Globy i Satelity. Jej kolejny film to „Amok” w reż. Kasi Admik, który otrzymał wyróżnienia i nominacje na renomowanych festiwalach, w tym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Camerimage. W 2023 roku wyprodukowała dwa polskie filmy fabularne zatytułowane: „W nich cała nadzieja” w reż. Piotra Biedronia i film „ O psie, który jeździł koleją” w reż. Magdaleny Nieć dla Canal+. Zrealizowała również koprodukcję kanadyjsko-polską pt. „Przysięga Ireny” w reżyserii Louise Archambault.
Spotkanie 29 września, godz.11:30, eMka
Marek Piestrak
Polski reżyser, scenarzysta filmowy. Ukończył studia na Wydziale Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej. Następnie na Wydziale Reżyserii w łódzkiej Szkole Filmowej PWSTiF (1968). Odbywał praktyki w Hollywood przy filmie „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego. W latach 1969–1978 zrealizował kilka filmów dokumentalnych. Zrealizował między innymi takie filmy jak: Test pilota Pirxa, Wilczyca i Klątwa Doliny Węży.
Spotkanie, 4 października, godz.15.30, eMka.
Mateusz Więcławek
polski aktor. W roku 2019 ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest aktorem młodego pokolenia, który w ostatnich latach zagrał w kilku głośnych produkcjach. Debiutował w 2013 r. rolą Kuby w jednym z odcinków serialu „Głęboka woda”. Od tej pory mogliśmy oglądać go w kilku szeroko komentowanych filmach, m.in. w „Obietnicy”, w której zagrał Janka Majcherta. Była to jednak pierwsza duża rola kinowa. Następnie Mateusz Więcławek zagrał m.in. w „Kamieniu na szaniec” czy „Czerwonym pająku”.W 2016 r. telewidzowie mogli oglądać go w serialu „Belfer”, w którym zagrał Jaśka Molendę. W filmie Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Kobieta z… partneruje Małgorzacie Hajewskiej-Krzysztofik i Joannie Kulig.
Spotkanie : 4 października, godz.11.40, eMka.
Grzegorz Dębowski
polski reżyser. Ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W swoim dotychczasowym dorobku, obok kilku docenionych na festiwalach filmowych etiud szkolnych, ma m.in. zrealizowany w Studio Munka w ramach programu Trzydzieści Minut krótkometrażowy obraz „NDR”. Doświadczenie filmowe zdobywał jako asystent reżysera na planach m.in. „Jestem Bogiem” Leszka Dawida i nagrodzonego Oscarem filmu „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Reżyser filmu „Tyle co nic” nagrodzonego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, statuetką Złotego Pazura w kategorii Inne Spojrzenie, nagrodami za najlepszy scenariusz i najlepszy debiut, nagrodami aktorskimi dla Artura Paczesnego oraz Agnieszki Kwietniewskiej i statuetką Don Kichota – Nagrodą Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.”Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego nominowany był także do Bestsellerów EMPiKu w kategorii Odkrycia.
Spotkanie : 3 października, godz.11.00, eMka.
Dyskusje
Dagmara Romanowska
Dziennikarka filmowa, kino i seriale kocha od zawsze. Redaktorka i propagatorka kultury filmowej w różnych jej formach i odcieniach. Programerka Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film (2024), kuratorka i koordynatorka Konkursu Filmowa Młoda Polska Festiwalu Lato z Muzami w Nowogardzie (od 2017). W latach 2013-2023 selekcjonerka i kuratorka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. O kinie i branży pisze dla „Magazynu Filmowego” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Publikuje w Interii, Onecie, „Kinie” i „Focus on Poland”, wcześniej w „Polish Film Magazine”, „Fluidzie”, „Ha!Art” i innych. Jej teksty ukazały się w książkach „Gdzie są gwiazdy z tamtych lat” i „Humanista w cyberprzestrzeni”. Absolwentka filmoznawstwa i studiów uzupełniających z amerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Middlesex University. Gdy nie zajmuje się kinem, czas spędza z psiakami na spacerach po Krakowie, a kiedy się udaje na podróżach po Wielkiej Brytanii. Często z aparatem fotograficznym.
Łukasz Maciejewski
Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca akademicki. Absolwent filmoznawstwa UJ, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim. Członek między innymi Europejskiej Akademii Filmowej, Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Recenzent i felietonista m.in. „Onetu”, „Kalejdoskopu Łódzkiego”, „Krakowa”. Ambasador projektu „Kultura Dostępna w Kinach”, członek kapituły „Paszportów Polityki”. Dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”.
Anita Piotrowska
Krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”, współautorka książek o tematyce filmowej. Pisuje także do „Ekranów” i „Kina”. Pracuje dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie pełni rolę kuratorki sekcji dokumentalnej. Jako członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI była jurorką licznych festiwali w kraju i za granicą. W 2014 roku otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa.
Artur Zaborski
Rocznik 1987. Dziennikarz kulturalny publikujący w polskich, amerykańskich, kanadyjskich i szwedzkich mediach. Stale współpracuje z „Newsweekiem”, „Zwierciadłem”, Wirtualną Polską, „Przekrojem”, „Galą”, „Pani”, „Wprost” i „Vogue”. Studiował filmoznawstwo i krytykę literacką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowany do nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa w 2017 roku. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Rzecznik prasowy MFF Tofifest. Góral z pochodzenia, człowiek światowy z wyboru.
Wykłady i spotkania
Bartosz Czartoryski
krytyk filmowy, specjalista od kultury popularnej. Tłumaczy książki i komiksy, gra w gry. Stały współpracownik Filmwebu i Onetu, na przestrzeni lat publikował w tygodnikach opinii, kolorowych magazynach, gazetach codziennych, rozmaitych portalach oraz czasopismach polskich i brytyjskich. Przeprowadził niezliczone wywiady z ludźmi kina (i nie tylko), przełożył na polski Raymonda Chandlera i Spider-Mana. Miłośnik kina grozy.
„Pradawne klątwy, kosmiczne wojaże i złowrogie wilkołaki – spotkanie z Markiem Piestrakiem.
Z legendarnym już autorem polskiego kina gatunkowego porozmawiamy nie tylko o jego przeżywającej drugą (albo i trzecią!) młodość „Wilczycy”, ale i realiach socjalistycznego przemysłu filmowego oraz niezwykłej wyobraźni, dzięki której możemy cieszyć się kultowymi dziełami. Pan Marek przybliży kulisy powstania prezentowanego na festiwalu filmu, a także opowie o swojej bogatej karierze.